Domácí sušení: Jak použít worcester omáčku na jerky a biltong?

Do naší nabídky na domácí sušení jsme zařadili worcester omáčku, která se v tvojí kuchyni určitě neztratí. Je to navíc skvělá ingredience na přípravu jerky nebo biltongu. Aromatická a výrazná chuť worcestrovky dodává sušenému masu další paletu chutí a ten správný šmrnc. S hlavním masožravcem Ondrou jsme pro tebe připravili recept na jerky a na biltong s worcestrovou omáčkou.

Hovězí biltong s worcestrovou omáčkou

Ingredience

Vybavení

Krájení

Očisti a opracuj maso. Všechen tuk. šlachy a pojiva musí pryč. Maso rozkrájej na menší, tenké kousky. Pokud máš větší sušičku, klidně můžeš rozkrájet na větší delší štangle.

Kořenění

Maso se musí vždy před marinováním okořenit. Na 1 kg masa použij 25 gramů našeho základního koření na biltong a promíchej s masem ve velké míse.

Marinace

Nakořeněné maso dej do dózy, kde ho prolij 60 ml octu. Přidej 2-3 lžíčky worcestrové omáčky a pořádně zamíchej. Zacři dózu a nech maso alespoň 12 hodin marinovat. Ori lepší promíchání chutí můžeš dózu po pár hodinách obrátit vzhůru nohama.

Ochucení

Vyndej marinované maso z dózy, nech okapat a dej ho do velké mísy. Teď je ten správný čas na případné přidání příchutě. Doporučujeme 8-10 gramů libovolného koření na 1 kilogram syrového masa.

Sušení

Biltong se suší při nízké teplotě několik dní. Chceme ho vysušit, nikoliv upéct. Zvol tedy teplotu v rozmezí 30 - 40 °C a maso suš po dobu 3 dnů. Pokud máš radši maso vláčnější, můžeš ho vyndat už po 2 dnes. Po usušení dej maso na vzduch a nech ho ještě pár hodin uležet a pak ho nasekej na malé kousky. Maso bude na okraji tvrdé, uvnitř ovšem krásně vláčné.

Skladování

Biltong skladuj v DOYpacku nebo uzavíratelné dóze s absorbérem kyslíku. Takhle ti maso vydrží čerstvé i několik týdnů.

Hovězí jerky s worcester omáčkou

Ingredience

Na přípravu 300 gramů sušeného masa budeš potřebovat:

Vybavení

Krájení

Nejprve je potřeba očistit a opracovat maso. Je důležité odstranit tuk, šlachy nebo pojiva (zkrátka všechno bílé, co na mase najdeš). Zadní kýtu nakrájej na delší štangle široké zhruba 3-4 cm. Maso pak vlož na hodinku do mrazáku. Díky nízké teplotě se ti bude maso lépe kráje tna tenké plátky. Ideální tolušťka pro jerky je kolem 3-4 milimetrů. Tady samozřejmě záleží na tom, jak jerky máš rád. Pokud máš raději šťavnatější maso, tak krájej tlustší plátky.

Kořenění

Při přípravě jerky je koření základ. Nakrájené maso vlož do větší mísy. Na kilo hovězího použij 30g našeho koření na přípravu jerky. Nezapomeň maso pořádně promíchat, aby se koření dostalo ke každému kousku.

Marinace

Maso už je nakořeněné. Teď stačí už jen přidat sojovku a worcestrovku. Nejprve zalij maso 100 ml naší sojovou omáčkou (tady záleží na tobě, můžeš klidně i ubrat, pokud chceš, aby ti pořádně vynikla chuť masa). Opět promícháme. Následně přidáme 2-3 lžičky worcestrové omáčky (množství opět libovolně). Opět pořádně promícháme. Teď už stačí dát maso marinovat přes noc do lednice. Doporučujeme po pár hodinách mísu protřepat, aby se naložil každý kus masa.

Ochucení 

Vyndej maso z lednice a nech ho okapat. Pokud chceš na svoje jerky příchuť, posypej ho libovolným kořením (v naší nabídce najdeš chilli, hořčici, česnek a piri-piri). S kořením to nemusíš přehánět, stačí fakt jen lehce posypat. Maso vyskládej na kovovou mřížku.

Sušení

Teď přichází nejdůležitější část celého procesu: sušení. Nejlepší je použít sušičku na ovoce. Pokud však sušičku nemáš, dá se jerky připravit i v horkovzdušné troubě. Začni se 70°C po dobu 2 hodin. Poté teplotu sniž na 40-50°C a pokračuj dalších 2-6 hodin. Hotové jerky poznáš tak, že se začnou krotit okraje masa. Pokud sušíš v troubě, maso pravidelně kontroluj. Po tom, co maso vyndáš ze sušičky, nech ho 3-4 hodiny dojít v pokojové teplotě.

Skladování

Jerky skladuj v DOYpacku nebo uzavíratelné dóze s absorbérem kyslíku. Takhle ti maso vydrží čerstvé i několik týdnů.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení