Biltong

Nejprodávanější

maso here biltong
Novinka Tip
Skladem (> 10)
 
129 Kč
Detail
Irish Biltong Original
Už brzy v prodeji
 
119 Kč
Gloucester Biltong Traditional
 
129 Kč
Detail
15 položek celkem
maso here biltong
Novinka Tip
129 Kč
Irish Biltong Original
Už brzy v prodeji
119 Kč
Gloucester Biltong Traditional
129 Kč
Irish Biltong Chilli
Už brzy v prodeji
119 Kč
biltong en provence cesnek
145 Kč
Smally's Biltong Original
119 Kč
Smally's Biltong Chilli
119 Kč
biltong en provence tonique
145 Kč

Název biltong je odvozen z holandských slov bil (maso, kýta) a tong (pruh nebo jazyk). Odkazuje nás do dob, kdy Holandsko patřilo mezi největší velmoci světa a jih Afriky byl jeho výsadním teritoriem. Doslovný český překlad by tedy zněl „pruhy z kýty” či „pruhy masa“.

Biltong 

Biltong se nejčastěji vyrábí z masa hovězího, pštrosího nebo antilopího. Dnes se už ovšem setkáme i s variantami z divočiny nebo vepřového masa. Obvykle se připravuje z plátků syrového masa nakrájených na pruhy podél nebo napříč svalovinou. Po usušení se teprve maso krájí na malé pásečky.

Jeho přednosti ještě více vynikly v období takzvaného “Velkého treku” v 19. století. V té době Búrové ve velkých skupinách opouštěli oblast Kapského města a odcházeli na dlouhé cesty do vnitrozemí. Hledali tam nové pastviny, kde by mohli rozšířit svá stáda dobytka. Jeho vznik tak vyvolala potřeba uchovávat maso pro dlouhodobou spotřebu. Podnebí v této oblasti je teplejší a zejména maso se proto rychleji kazilo. Biltong byl proto ideálním řešením této situace.

Sušení a úpravy

Obvykle se připravuje z plátků syrového masa nakrájených na pruhy podél nebo napříč svalovinou. Podobá se jerky tím, že také patří mezi kořeněná sušená masa, liší se ovšem přísadami, chutí a výrobním procesem Biltong nikdy nemá například sladkou příchuť a díky přidanému octu (který není v mase ale vůbec cítit) má zcela odlišnou strukturu masa, než jakou nabízí jerky, a během sušení díky této úpravě přichází o vetší procento vody, což zvyšuje jeho trvanlivost. Po usušení se teprve maso krájí na malé pásečky.

Zajímá tě víc?

Druhy sušeného masa

Jerky - historie a odlišnosti od biltongu

Naše sušené maso

Jerky vs. Biltong